Jaki kolektor danych wybrać?
Naturalnym działaniem każdego przedsiębiorstwa jest wdrażanie rozwiązań gwarantujących permanentny rozwój. Inwestycja w urządzenia do automatycznej identyfikacji produktów to pewny środek osiągania ekonomicznego progresu. Na decyzję o wyborze najbardziej adekwatnych narzędzi składa się jednak wiele czynników. Przybliżamy je w poniższej pigułce wiedzy. Wierzymy, że tekst przyspieszy postanowienie o inwestycji w skanery i znacznie ułatwi poruszanie się po złożoności podjętej tematyki.
Podstawowy podział
Urządzenia przeznaczone do skanowania kodów dzielimy na dwa typy, które znacząco różnią się od siebie funkcjonalnością i ogólnym przeznaczeniem.
Kolektory danych, na których skupimy się w tym artykule, to bezprzewodowe urządzenia wyposażone w ekran i klawiaturę. Określane również mianem terminali mobilnych lub inwentaryzatorów. Posiadają system operacyjny i przestrzeń do zapisu danych. Nie wymagają połączenia z internetem i podczas pracy są samowystarczalne. Często wyposaża się je w dodatkowe funkcje, na przykład umożliwiające kontaktowanie się między pracownikami.
Z kolei czytniki kodów kreskowych to proste urządzenia wyposażone jedynie w moduł skanowania. Nie posiadają własnego wyświetlacza i oprogramowania. Ich zadaniem jest sczytanie informacji z kodu i bezpośrednie przesłanie jej do komputera. Możemy wyróżnić modele przewodowe i bezprzewodowe, łączące się z jednostką centralną na przykład za pośrednictwem protokołu Bluetooth.
Dlaczego warto?
Skanery kodów kreskowych przyczyniają się do wyeliminowania błędów inwentaryzacyjnych. Jednocześnie znacznie skracają czas trwania procesów rejestracyjno-logistycznych w firmie. Dla wielu przedsiębiorców istotna jest też możliwość stworzenia własnego oprogramowania wspomagającego pracę, jeżeli mamy taką potrzebę.
Automatyzacja stała się podstawą sprawnego zarządzania. Umożliwia szybki progres produktywności poprzez wielozadaniowość i zwiększoną wydajność pracowników. Skanery są łatwe w obsłudze nawet dla osób bez doświadczenia. Są wygodne w użytkowaniu i trwałe w eksploatacji.
Dla kogo?
Terminale od wielu lat są niezastąpionym narzędziem pracowników magazynowych na całym globie. Przyspieszają i ułatwiają kompletowanie towaru, przyjmowanie i wydawanie zamówień, weryfikację stanów i wykrywanie rozbieżności.
W marketach kolektory pomagają w kontroli stanów i cen produktów. Z kolei czytniki kodów kreskowych są wręcz ikonicznym widokiem na sklepowych stanowiskach kasjerskich. Coraz częściej standardem stają się również urządzenia skanujące z ekranem na salach sprzedażowych. Pozwalają klientom zasięgnąć dodatkowych informacji o produktach, wyświetlając ich cenę, opis lub powiązane promocje.
Od pewnego czasu możemy zauważyć, że małe terminale stały się nieodłącznym narzędziem pracy kurierów i spedytorów. Dzięki tym urządzeniom pracownicy firm kurierskich mogą zeskanować numer paczki, wykonać szybką dokumentację zdjęciową zniszczeń, czy na przykład zebrać podpisy od odbiorców. Trudno obejść się bez skanerów w logistyce, a ich obecność w nowoczesnych centrach przeładunkowych, czy hurtowniach, to podstawa. Urządzenia odpowiedzialne są za kontrolę łańcuchów dostaw na różnych etapach przepływu dóbr.
W wielu zakładach produkcyjnych wdraża się skanery w celu automatyzacji procesów oraz ich efektywnego kontrolowania, poczynając od rejestracji zleceń, a na zgłaszaniu awarii maszyn kończąc. Coraz większą popularność terminale zyskują również w biurach, muzeach, czy bibliotekach, umożliwiając szybką archiwizację dokumentów i zbiorów, jak również bezbłędną kontrolę wypożyczeń i zwrotów. Często biura używają skanerów do właściwej inspekcji środków trwałych.
Na co zwracamy uwagę?
Środowisko i czynniki zewnętrzne. Przede wszystkim musimy zakupić urządzenie adekwatne do warunków. Zastanówmy się, czy sprzęt będzie używany w pomieszczeniach zamkniętych czy na otwartej przestrzeni. Producenci przygotowują skanery, które mogą być odporne na działanie niskich bądź wysokich temperatur oraz oddziaływanie pyłów, kurzu, wilgoci, płynów lub wstrząsów w nienormatywnym zakresie. W swojej ofercie posiadamy terminale i czytniki o różnym stopniu ochrony w skali IP. W zależności od potrzeb, urządzenia są wykonane z materiałów optymalnych do środowiska pracy.
Warto wymienić kilka przykładów ochrony do “zadań specjalnych”. Wytrzymałość obudowy terminali przemysłowych pozwala na ich upadek z wysokości 1,8 metra. Firmy posiadające chłodnie i mroźnie szczególnie zainteresuje fakt, iż pomyślano i o nich, wypuszczając na rynek sprzęt z podgrzewanymi klawiaturami. Producenci nie zapomnieli również o potrzebach placówek medycznych. Na rynku dostępne są wersje urządzeń wyposażone w specjalne powłoki ułatwiające utrzymanie ich w czystości.
Podzespoły i łączność. Terminale magazynowe można porównać do mobilnych komputerów. Podobnie, jak w ich stacjonarnych kuzynach, za właściwą pracę odpowiadają procesor i pamięć operacyjna, a zapis danych następuje w pamięci wewnętrznej (oraz ewentualnie na kartach SD). Producenci zapewniają wydajne baterie, często w kilku wariantach pojemności.
Warto zwrócić uwagę na wyświetlacz. Przed zakupem sprawdzimy, czy dostępna rozdzielczość jest kompatybilna z używanymi aplikacjami. Jeżeli pracownicy sporą część dnia spędzają poza zamkniętą przestrzenią, przydatny okaże się ekran o wysokim kontraście. Nawet najbardziej słoneczny dzień nie będzie wtedy przeszkodą, by dane były wyraźne i czytelne.
Choć powszechnie dostępne są już urządzenia z dotykowymi ekranami, należy pamiętać, że takie rozwiązanie nie sprawdza się w każdych warunkach. Terminale przemysłowe i niektóre przenośne komputery typu PDA wciąż posiadają klawiatury o różnej organizacji klawiszy (na przykład: numeryczne, rozszerzone o klawisze funkcyjne czy alfanumeryczne – qwerty). Klawisze mogą okazać się nieocenione w zakładach, w których pracownicy noszą rękawice ochronne. Urządzenia wyposażone w klawiatury są również znacznie mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Osobną, bardzo istotną kwestią pozostaje łączność. Dotyczy ona nie tylko wymiany danych z firmową jednostką centralną, ale też z innymi urządzeniami (takimi, jak drukarki) lub interakcji pomiędzy pracownikami. Poszczególnie modele skanerów oferują szeroki wachlarz popularnych metod komunikacji przewodowej i bezprzewodowej: Bluetooth, GSM i GPRS (w tym LTE), LAN, NFC, RS232, czy USB. Odpowiedni wybór urządzenia uchroni nas przed ingerencją w funkcjonującą już w firmie sieć.
System operacyjny i oprogramowanie. Obecnie na rynku występują dwa dominujące OS-y: Windows (częściej w wersji CE, rzadziej Mobile) oraz Android. Choć w ostatnim czasie większą popularnością zdaje się cieszyć ten drugi, rozważmy które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze. Sprawdźmy, czy aplikacja, na której chcemy pracować, jest dostarczana na wybrany system.
Firma Microsoft posiada wieloletnie doświadczenie w oprogramowaniu dla urządzeń skanujących. Ich systemy nadal są niezastąpione w branżach związanych z przemysłem, w dużych magazynach, czy podczas inwentaryzacji. Na Windows CE i Mobile powstało wiele niezawodnych, dobrze przez lata przetestowanych specjalistycznych aplikacji. Android z kolei zdaje się być systemem bardziej intuicyjnym i funkcjonalnym dla kurierów i pracowników szeroko pojętej logistyki. Wiele osób jako dużą zaletę podkreśla niemal identyczny wygląd i funkcjonalność systemu do wersji znanej ze smartfonów.
Rynek oferuje sporo wyspecjalizowanego oprogramowania do zarządzania gospodarką magazynową lub łańcuchem dostaw. My proponujemy również własne rozwiązania wspomagające popularny i niezawodny BaseLinker. Należy rozważyć kompatybilność i modułowość niezbędnych aplikacji oraz bezproblemową wymianę danych z firmowym serwerem, którą zapewnia nasz software.
Budowa i akcesoria. Zewnętrzna bryła spełnia nie tylko funkcję ochronną, lecz również ma dostarczać wygody użytkownikowi. To właśnie z tego powodu producenci proponują w tej kwestii różne rozwiązania: od popularnych obudów pistoletowych, poprzez terminale naramienne, po zminiaturyzowane wersje regularnych modeli (gdy liczy się rozmiar i waga). W naszej ofercie znajdują się również skanery kciukowe, czy też kolektory wózkowe, przygotowane specjalnie z myślą o pozostających w ciągłych ruchu operatorach pojazdów magazynowych.
Dodatkową koherencję ze środowiskiem pracy zapewniają akcesoria, w rodzaju uchwytów samochodowych, etui lub wzmocnień obudowy. Niezwykle istotnymi akcesoriami są stacje ładujące do urządzeń lub baterii, zarówno pojedyncze, jak i wielostanowiskowe. Pamiętajmy także o bateriach podtrzymujących i zapasowych. Dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu zyskamy pewność, że żaden nagły wypadek lub błąd ludzki nie przerwie procesów w naszym przedsiębiorstwie.
Moduły skanowania. Temat jest na tyle szeroki i ważny, że poświęciliśmy mu osobne teksty. Zachęcamy do zapoznania się z nimi:
Mamy nadzieję, że nasza “pigułka wiedzy” okaże się dla Państwa pomocnym materiałem. Chętnie doradzimy w wyborze najodpowiedniejszego sprzętu – czekamy na kontakt mailowy i telefoniczny.