Rodzaje modułów skanujących

blog rodzaje modułów skanujących

Share this post

Rodzaje modułów skanujących

Na wybór właściwego modułu skanującego warto poświęcić kilka chwil. Decydujemy o jednym z najważniejszych narzędzi pracy w firmie. Warto rozważyć która technologia skanowania okaże się wydajniejsza w naszej branży. Jaka będzie prostsza do wdrożenia i w konsekwencji przyniesie większe oszczędności w kosztach? Poniższy tekst pozwoli Wam wybrać świadomie.

Na rynku funkcjonuje kilka typów modułu skanującego, lecz wiele z nich znajduje swoje zastosowanie jedynie w specyficznych warunkach. Do wiodących technologii skanowania, używanych powszechnie na całym świecie, należą moduły laserowe i kamerowe. Oba mechanizmy posiadają charakterystyczne rozwiązania, których właściwe wykorzystanie to składnik dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.

Moduł laserowy do odczytu kodów jednowymiarowych

Jak działa? Dioda rzutuje wiązkę światła na lustro poruszające się ruchem obrotowym bądź wahadłowym. Specyficzny ruch pryzmatu przekształca promień w widoczną linię lasera (występują również lasery wielokierunkowe). Ta cienka nić światła spełnia dwie ważne funkcje. Po pierwsze, ułatwia nam nakierowanie urządzenia w kierunku kodu kreskowego. Po drugie, odczytuje notację dzięki pomiarowi szerokości białych i czarnych pól kodu. Układ i grubość kresek wpływa na intensywność odbitego światła, jakie dociera do fotodetektora w module skanującym. Natężenie zebrane przez czujnik optyczny jest deszyfrowane i zamieniane w sygnał elektryczny. Następnie impuls przekształcany jest w dane cyfrowe, które trafiają do dekodera. Ten element, wyposażony we właściwe algorytmy, interpretuje otrzymane dane, weryfikuje i wysyła informację końcową do obsługiwanego urządzenia bądź systemu komputerowego.

Gdzie używać? Mimo czterech dekad na karku, moduł laserowy nadal jest technologią pierwszego wyboru w branży detalicznej. Nie zanosi się, aby producenci żywności, prasy i innych produktów konsumenckich w najbliższym czasie na dużą skalę zrezygnowali z klasycznych, jednowymiarowych kodów kreskowych. Dzieje się tak, ponieważ zadaniem symbolu jest identyfikacja produktu przez kasę fiskalną i możliwości jednowymiarowych notacji nadal są do tego celu wystarczające. 

Dlaczego warto? Długoletnia historia i powszechność modułów laserowych sprawia, że ta technologia ma za sobą dziesiątki lat testów i udoskonaleń. Skanery laserowe charakteryzuje niepowtarzalna uniwersalność i przystępność w użytkowaniu. Nie wymagają szkoleń, ponieważ ich obsługa jest intuicyjna. Urządzenia wyposażone w moduł laserowy są bardzo tanie w porównaniu z innymi technologiami. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość precyzyjnego skanowania kodów z dużych odległości. W wypadku elementów typu “lorax”, czyli specjalnych modułów dalekiego zasięgu, dystans między skanerem a etykietą może wynieść nawet do kilkunastu metrów. Skanery laserowe odznaczają się często niewielkimi, poręcznymi kształtami. Urządzenia nowej generacji słyną z długoletniej trwałości.

Moduł kamerowy (typu imager) do odczytu kodów jedno- i dwuwymiarowych

Jak działa? Technologia modułu kamerowego jest niemal bliźniacza do tej stosowanej w cyfrowych aparatach smartfonów. “Niemal” robi jednak kolosalną różnicę. Choć faktem jest, że telefon zaopatrzony w specjalistyczne aplikacje jest w stanie pełnić rolę skanera kodów jedno- i dwuwymiarowych, to daleko mu do precyzji i szybkości profesjonalnych imagerów. Moduł skanujący składa się z czujników światła ułożonych w wiele szeregów. Przechwycony obraz poddawany jest automatycznej, specjalistycznej obróbce, dzięki czemu oprogramowanie wykrywa symbol na zdjęciu. Dane, po weryfikacji dokonywanej przez skrypty, są dekodowane i przekazywane w postaci informacji końcowej. Na dodatek, na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze kamery typu long range, które pozwalają na sukcesywne skanowanie dwuwymiarowych symboli z ponad dziewięciu metrów.

Gdzie używać? Moduły typu imager są znacznie młodszą technologią, niż skanery laserowe. W powszechnym użyciu pojawiły się około piętnaście lat temu, wraz z postępującą miniaturyzacją i cyfryzacją mechanizmów fotograficznych. Dzisiaj imagery są niezastąpione w przemyśle, dużych magazynach, branży logistycznej i wszędzie tam, gdzie notyfikacja musi nieść za sobą większą ilość informacji. Znakomicie sprawdza się w ciężkich warunkach, dzięki czemu kolektory wyposażone w moduł kamerowy są popularnym wyborem do pracy w terenie.

Dlaczego warto? Przede wszystkim imager jest w stanie zeskanować praktycznie wszystkie kody jedno- i dwuwymiarowe i może robić to bardzo szybko przy dobrze zoptymalizowanym oprogramowaniu. Orientacja kodu w przestrzeni jest dla modułu kamerowego obojętna. Znacznie lepiej radzi sobie z poprawnym dekodowaniem zniszczonych lub zabrudzonych notacji, gwarantując prędki i wydajny odczyt. Moduł skanujący może spełniać też inne role – na przykład przy archiwizacji zdjęciowej dokumentacji, więc takie urządzenia często określane są mianem “małego centrum dowodzenia”. 

Laser i imager mają mnóstwo zalet i przy tym bardzo się od siebie różnią. Bezsprzecznie zarówno pierwsza, jak i druga technologia są niezastąpione w wielu branżach. Przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na ważne pytanie: który moduł będzie wystarczająco szybki i wydajny w specyfice mojej działalności? Poprawny wybór technologii to oszczędność i optymalizacja czasu poszczególnych procesów. W razie wątpliwości, nasi eksperci czekają na pytania.

POSZUKUJESZ RZETELNEGO DOSTAWCY URZĄDZEŃ AUTO ID?

Od ponad 10 lat wspieramy polski przemysł

Dopasujemy rozwiązanie do Twoich potrzeb i budżetu.

ZADZWOŃ

+48 572 344 176

pl_PLPolish